hlavná stránka | o mne | galérie | fotenie | kontakt | iné stránky

 

Bio


    Ťažko povedať, kde a kedy presne vznikla myšlienka vytvorenia môjho samojediného prototypu, ale prvé kroky podniknuté v súvislosti s mojou výrobou sa datujú niekde do roku 1978, pričom "výrobný závod" som opustil až o necelý rok neskôr (pre tých čo nemajú kalkulačky, bolo to v roku 1979). Ako to už u takýchto prvotných prototypov býva zvykom, moji tvorcovia sa museli ešte dosť potrápiť, kým som nadobudol súčasnú formu. Poväčšine ma formovali rôznymi softwarovými úpravami (nepchaj si tie špinavé prsty do pusy), ktoré museli aplikovať niekoľkonásobne kým sa mi konečne vryli do pamäte. Ale slovíčko poväčšine ukrýva v sebe určité rezervy. Bolo potrebné popracovať aj fyzicky - tu mám na mysli predovšetkým neustále vykrmovanie ale nepopierateľným faktom je, že čas od času ma museli tak trošku aj priklepnúť (podľa vzoru starých televízorov, kde zopár dobre mierených buchnátov okamžite vylepšilo obraz). Moje prvé pokusy o zapojenie do umeleckého života sa datujú do mojej prvej trojročnice keď mi v detských jasliach strčili do ruky triangel aby som na ňom hral. V danom momente som reagoval dosť negatívne pretože som očakával, že mi do ruky strčia trošku sofistikovanejší nástroj a nie taký primitívny nastroj ako je triangel (vlastne to bol natoľko primitívny nastroj, že som ani netušil ako ho mam držať). Pokusy o návrat do hudobného sveta sa u mňa uskutočnili aj neskôr, ale nakoniec som sa rozhodol, že nebudem najbližšie okolie trápiť svojimi bezpochyby originálnymi hudobnými kreáciami, pre ktoré žiaľ svet ešte nedozrel.
    Vo výtvarnej sfére som nebol až taký pokrokový a to sa ľuďom asi páčilo, takže som usúdil, že bude vhodnejšie šprtať sa v tejto sfére. Vyskúšal som všeličo (pastelky sú v podstate bez chuti) kým som nakoniec dlhodobo zakotvil vo fotografii.
    Ťažko presne povedať, kedy som prvýkrát držal foťák v ruke, lebo si tak hmlisto spomínam, že keď som bol vo svojej druhej trojročnici tak som nejaký rozobral na kusy. Vtedy ma celkom fascinovala clona a klikanie závierky - v istom zmysle som sa po prvý kráť oboznámil s konštrukciou fotoaparátu. Druhý foťák mi boli moji tvorcovia ochotní strčiť do ruky až keď som mal cca 10 rokov a mal som už dostatok softwarovej výbavy pre manipuláciu s takým zložitým zariadením. To som bol už poučený o tom na čo takýto pristroj slúži a ako sa doň zakladá film. A tak som začal fotiť. Keď som si do fototslužby prišiel vyzdvihnúť svoj prvý film, tak sa ma pani fotograrfka zhrozene opýtala, že čo som s tým filmom spravil... ...hmmm nooo, zatváril som sa veľmi neurčito a snažil som sa pôsobiť dojmom, že som pri fotení vedel čo robím. Neskôr som si nechal podrobne vysvetliť ako to vlastne funguje a začal som trosku aj čítať odbornú literatúru. To mi veľmi pomohlo k tomu aby som bol schopný cvaknúť zopár záberov a pritom nešokoval zamestnancov fotoslužby. Vlastne som sa snažil predísť ich šokovaniu už aj tým , že som sa naučil sám spracovávať fotograficky materiál u nás doma v kúpeľni.
    Ako roky plynuli, tak som sa pozvoľna zlepšoval v ovládaní foťáku a tak som sa cez prvú Beirettku, Prakticu, Flexaret, Minoltu pomaličky prepracoval ku Canonu, ktorého sa držím dodnes. Keď som zvažoval medzi Canonom a Nikonom, tak som študoval rôzne recenzie, nakoniec som usúdil že je to v podstate jedno a keďže som mal lepší prehľad v Canone, tak som sa vrhol na Canon. Dodnes som to neoľutoval aj keď na druhej strane - foťák nieje to najdôležitejšie...


Web


    Myšlienka vzniku týchto internetových stránok vo mne driemala cele roky, no problém pri realizácii spočíval v mojom biose. Vždy keď ma napadla skvelá myšlienka, pri pokuse o jej uvedenie do praxe ju napadla lenivosť. V skutku ničivý vírus, ale pracujem na jeho odstránení. Dúfam, že je to vidieť.
    To prečo tieto stránky dnes existujú snáď ani nemusím vysvetľovať. Fotky sú pre ľudí, tak nech sa na ne pozerajú. Chcem prezentovať svoju prácu pokiaľ možno čo najširšej verejnosti. Chcem vedieť čo si ľudia o mojich fotkách myslia a či má zmysel v tom pokračovať (samozrejme že to zmysel má, pretože ma to baví).
    Musím priznať, že jeden z dôvodov pre vznik tohto tu je aj pokus predať sa, keďže ma fotografia neustále žmýka a pohlcuje takmer všetky moje príjmy. Takže ak sa niekomu moje fotky páčia natoľko že by si ich bol ochotný povesiť na stenu, nech ma skontaktuje skôr než ho ta ochota prejde :).
    No a je tu ešte jeden neposledný dôvod existencie mojej stránky - ak chce niekto niečo fotiť, alebo ak sa chce niekto fotiť - akékoľvek streštené myšlienky súvisiace s fotografiou sú automaticky prijate - proste ma
kontaktujte - skôr ako si to rozmyslite!

.

hlavná stránka | o mne | galérie | fotenie | kontakt | iné stránky